דומיננטיות צד לעומת תנועה סימטרית.


~~~~~~~~~~~

הנטייה לדומיננטיות צד – כלומר האם אני פועל בימין או בשמאל, קיימת כבר מלידה אך מתקבעת בין הגילאים 3-5 שנים, עם הבשלת מערכת העצבים המרכזית ויכולת האינטגרציה בין שני צידי המוח.
דומיננטיות צד מתייחסת לא רק ליד דומיננטית אלא גם לרגל, עין, ואוזן . למעשה בכל האיברים הזוגיים שלכאורה סימטריים ניתן לראות הבדלים.
יש לזכור כי בהמשך כשהילד כבר בעל צד דומיננטי הוא עדיין נעזר בצד השני לתמיכה. יד אחת גוזרת והיד השניה מייצבת ואוחזת בנייר, רגל אחת בועטת בכדור והרגל השניה משמשת משענת וייצוב לגוף.
אבל עד אז, אם תינוק מציג העדפה לצד אחד על פני השני, המשמעות היא שקיים פער במיומנות וביכולת בין הצדדים. כלומר חוסר בהתנסות שווה לשני הצדדים. כדי לאפשר התנסות שכזו, חשוב לעודד פעילות של שני צידי הגוף. המטרה שהמוח יכיר בצורה שווה את שני צידי הגוף.
מה עושים?
הפעם מתחילים בהתבוננות כבר בחודשים הראשונים, אם התינוק מציג העדפת צד אפילו רק במנח הראש (מפנה את הראש יותר לימין ופחות לשמאל) כבר אז תנו גירויים בצד ה"חלש" יותר, שינוי כיוון במיטה, שינוי באחיזה וכדו'.
כנ"ל לגבי שאר שלבי ההתפתחות – נעודד ונתרגל את הצד שפעיל פחות בהושטת ידיים, היפוך, זחילה, דרך ההתיישבות (דרך צד ימין או שמאל), עליה במדרגות, הליכה ליד רהיט ועוד.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.