ויסות חושי - צירוף מילים מוכר, אבל מה זה באמת אומר?


~~~~~~~~~~~~~~~

בשורות הבאות אנסה לפשט לכם עד כמה שאפשר את הנושא המורכב הזה. 

ויסות חושי הוא למעשה הגדרה לתהליך שקורה אצל כולם. בכל רגע נתון מערכות החושים של הגוף (ראיה, שמיעה, מגע, שיווי משקל ...) קולטות גירויים מהסביבה ומספקות מידע למערכת העצבים במוח. המוח מעבד את הגירוי שהתקבל ואחראי על הוצאת תגובה. אם הכל תקין התגובה תהיה מתאימה. אם יש קושי בתהליך העיבוד, התגובה תהיה לא מווסתת ולא מותאמת. 

דמיינו סקאלה שבקצה אחד רגישות יתר ובקצה השני תת רגישות, רוב האנשים נמצאים איפשהו באמצע, אבל בקצוות מצוי הקושי. 

רגישות יתר - חווים גירויים בעוצמה גבוהה, זה יכול להתבטא ברגישות במגע כמו תווית בגד שמציקה, טפיחה קלה שמרגישה כמו מכה, וזה יכול להיות גם רגישות לריחות קולות ועוד...

תת רגישות - זקוקים לגירוי עמוק יותר כדי להרגיש, זה יכול להתבטא בילד שמחבק חזק מאוד או שנמצא בתנועה מתמדת. הרבה פעמים התגובות האלו מתפרשות בטעות כהפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות.

בחודשים הראשונים לחייו התינוק מסתגל לעולם מחוץ לרחם, ויסות המערכות העצביות הוא חלק חשוב בהסתגלות. לאם (או המטפל העיקרי) יש חלק חשוב בוויסות:

• להיות קשובה לצרכיו של התינוק ולהגיב בהתאם - בהאכלה, בשינה, בהרגעה, עד שילמד ויסות עצמי. 

• מגע מגע מגע - דרך המגע התינוק לומד את גופו, לומד מרקמים, טמפרטורה, מגע עמוק מול מגע מלטף ועוד...

• תנועה - הנעת הגוף במנחים שונים מספקת גירויים למערכת שיווי המשקל. הדרך הכי פשוטה ומהנה לביצוע היא לרקוד עם התינוק ולגוון בצורות האחיזה.

אנחנו הרי מכירים את הילדים שלנו הכי טוב והכי מקרוב, אז אם הבחנתם בקושי שמפריע לילד שלכם בתפקוד היומיומי, שווה להמשיך ולבדוק את זה....

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.